Czym jest NOVEC i dlaczego warto użyć go do ochrony przeciwpożarowej?

Ochrona przeciwpożarowa w budynkach to podstawa i jednocześnie obowiązek każdego właściciela czy zarządcy. Istotne okażą się tutaj zarówno systemy sygnalizacji pożarowej, jak również systemy gaśnicze, wśród których najskuteczniejsze okazują się te gazowe. Jednym z rozwiązań, które polecamy szczególnie jest NOVEC-1230 – system gaszenia, który sprawdzi się wszędzie i który będzie dla Ciebie szansą na bezpieczeństwo oraz błyskawiczne poradzenie sobie z zagrożeniem, nawet bez konieczności korzystania z pomocy straży pożarnej! Czym jest i dlaczego warto na niego postawić? Sprawdźmy!

NOVEC – 1230 – nowoczesny system gaszenia gazem

NOVEC to rozwiązanie znane na całym świecie, z którego korzysta się w bardzo różnorodnych miejscach – od obiektów handlowych, przez przemysłowe, aż do budynków użyteczności publicznej. Wynika to przede wszystkim z jego skuteczności, bezpieczeństwa oraz łatwości eksploatacji. Czynnikiem gaśniczym jest tutaj bezwonny i bezbarwny gaz, który przeznaczony jest do gaszenia pożarów klasy A i B. Jak działa? Przede wszystkim wykorzystuje połączenie działania fizycznego i chemicznego, odbierając ciepło i (minimalnie!) obniżając poziom tlenu w powietrzu. Dzięki temu jest w stanie przerwać reakcję spalania na poziomie molekularnym – ogień nie jest w stanie rozprzestrzeniać się i gaśnie. Osiągnięty więc zostaje najważniejszy cel – wyeliminowanie zagrożenia i trwa to bardzo krótką chwilę.

Warto przy tym dodać, że NOVEC-1230 znajduje bardzo szerokie zastosowań – nie tylko sprawdza się w różnych budynkach, ale również może być wykorzystany do gaszenia lokalnego, objętościowego czy w strefach zagrożonych wybuchem.

Dlaczego NOVEC, a nie systemy gaszenia wodą?

Wiele osób decyduje się na systemy gaszenia gazem, a nie wodą, wybierając np. NOVEC czy INERGEN, a nie instalacje tryskaczowe. Z czego to wynika? Otóż kluczowe jest tutaj miejsce zastosowania systemu gaszenia – tam, gdzie istnieje ryzyko, że woda mogłaby zniszczyć urządzenia czy ważne dokumenty, wykorzystuje się właśnie gaz. Ma to miejsce np. w serwerowniach, rozdzielniach elektrycznych, muzeach czy archiwach dokumentów. Tam lepiej sprawdzi się właśnie NOVEC, który nie pozostawia jakichkolwiek zanieczyszczeń i wykorzystując go nie ryzykujesz zniszczenia mienia.

Jest to więc rozwiązanie, które znajduje szersze zastosowanie i które sprawdzi się w każdych, również tych najtrudniejszych warunkach – dlatego też warto z niego skorzystać.

Wybierz właściwy serwis PPOŻ i ciesz się pełnią bezpieczeństwa!

Jeżeli chcesz, aby system gaśniczy w oparciu o gaz NOVEC-1230 był skuteczny, wybierz odpowiedni serwis PPOŻ, który wykona projekt oraz montaż wybranego przez Ciebie rozwiązania. Wybierając specjalistów, zwróć uwagę na:

  • doświadczenie i kwalifikacje,
  • dotychczasowe realizacje,
  • stosowane technologie,
  • opinie innych klientów.

Co więcej – dokładnie przeanalizuj i porównaj oferty, co pozwoli Ci wybrać najlepszy system ochrony przeciwpożarowej w Twoim budynku!