Jakich usług można spodziewać się po dobrym serwisie komputerowym?

Posiadanie namiaru na dobrych fachowców od komputerów może się przydać nie tylko, jeśli posiadamy firmę, której podstawę stanowią właśnie te urządzenia wraz z podłączeniem do Internetu. Nawet podczas zupełnie prywatnego użytkowania mogą nam się przytrafić sytuacje, z którymi nie będziemy w stanie poradzić sobie samodzielnie.

W takim razie z czym możemy zwrócić się do serwisu?

Reinstalacja systemu operacyjnego – powinien ją wykonać serwis komputerowy

Jedną z kluczowych spraw dla poprawnego działania jakiegokolwiek komputera jest dobrze zainstalowany, a następnie odpowiednio skonfigurowany system operacyjny. Nie trzeba przy tym ograniczać się tylko di najpopularniejszego systemu Windows – serwis komputerowy i jego pracownicy bez trudu poruszają się również po innych systemach – np. systemie Linux czy MacOS.

Jeśli chcemy zmienić system na inny, aby go przetestować lub ze względu chociażby na kaprys, powinniśmy to zrobić z głową, czyli właśnie z pomocą speców z serwisu komputerowego, którzy poprawnie zainstalują wszystkie komponenty, a następnie sprawdzą ustawienia m.in. karty graficznej czy wszystkich niezbędnych sterowników. W ten sposób nie utraci się również danych, które zostaną bezpiecznie skopiowane do nowego systemu. Ważne jest również sprawdzenie stanu podzespołów i wykonanie testu na pamięci RAM.

Pogotowie komputerowe do odzyskiwania danych

Niejednokrotnie zdarza się, że w wyniku zwykłej omyłki, zawirusowanego systemu operacyjnego czy zwykłego zużycia materiału najcenniejsze dane z naszych komputerów zwyczajnie znikają. Wtedy na miejscu paniki powinna pojawić się od razu myśl, aby wezwać pogotowie komputerowe, które najpilniejsze przypadki rozwiązuje na miejscu u klienta. Nie ma znaczenia, czy są to zdjęcia z wakacji, dane firmowe czy pliki niezbędne do codziennej pracy – jeśli urządzenie nie zostało trwale uszkodzone lub zalane, prawdopodobieństwo odzyskania tych plików jest naprawdę duże.

Serwis komputerowy na zawirusowany system

Jedną z częściej wykonywanych zadań przez serwis komputerowy jest usuwanie szkodliwego oprogramowania, czyli wirusów. Większość użytkowników nie stosuje się do zaleceń i nie instaluje odpowiednich programów, nawet darmowych. A te darmowe, jeśli już się pojawiają, zwykle nie są na bieżąco aktualizowane – w przeciwieństwie do całej masy nowych zagrożeń płynących z sieci.

Jeśli zbyt duża ilość nieodpowiedniego oprogramowania znajdzie się na naszym komputerze, przestaje on prawidłowo działać, może się wieszać, być spowolniony, może również bez naszej wiedzy przekazywać informacje o nas dalej. Od czasu do czasu warto więc czysto profilaktycznie oddać swój komputer w dobre ręce i usunąć cały szkodliwy kod, który zbiera się na naszym sprzęcie nieraz i całymi latami.

Serwis komputerowy wykona niezbędną konserwację sprzętu

Również sprzęt sam w sobie zwyczajnie się zużywa, kurzy i wymaga odpowiedniego przeczyszczenia i zakonserwowania przynajmniej raz na jakiś czas. Takie zadania nie należą do pogotowia komputerowego, ale serwis komputerowy – jak najbardziej. Dzięki takim zabiegom komputer odzyskuje swoja dawną sprawność i pracuje znacznie ciszej. Czasem podczas takich rutynowych zabiegów okazuje się, że jakieś części są do wymiany ze względu na spore zużycie, albo po to, by poprawić jakość działania.

Serwis komputerowy zadba o połączenie z Internetem

Chociaż za pierwsze podłączenie komputera z Internetem odpowiada zwykle jego dostawca, to jeśli zmienimy sprzęt lub coś w połączeniu ulegnie przerwaniu, znacznie lepiej i szybciej poradzi sobie z ewentualną usterką czy konfiguracją właśnie serwis lub pogotowie komputerowe.

Wezwanie specjalistów od komputerów ma sens również wtedy, kiedy z niewiadomych przyczyn przestaje działać sieć bezprzewodowa, wykorzystywana najczęściej w biurach oraz większych firmach, lub gdy konieczna była wymiana routera na nowy. Dzięki temu wszystkie kwestie związane z uzyskaniem dostępu do sieci zostają szybko rozwiązane.