O czym powinniśmy pamiętać, przed zakupem rzutnika multimedialnego?

Zwykle decydując się na kupno jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego, sprawdzamy wcześniej wszelkie istotne informacje na jego temat, aby dokonać wyboru najlepszego modelu, który dostosowany jest do naszych potrzeb, a jednocześnie będzie też w zasięgu naszego ograniczonego budżetu. Nie ma urządzeń idealnych, a każdy z nich posiada pewne wady, które należy mieć na uwadze, chociaż pracownik sklepu może wypowiadać się na jego temat w samych superlatywach. Jak wygląda do w wypadku rzutników?

Coraz bardziej popularny wśród klientów zaczyna być sprzęt, jakim jest rzutnik. Jest to urządzenie o wielu zastosowaniach, a sami z doświadczenia wiemy, że można spotkać go w wielu różnych miejscach. Popularny w szkołach, na uczelniach, w biurach na spotkaniach, podczas szkoleń, czy też kursów, a od pewnego czasu zyskuje też uznanie wśród przeciętnego użytkownika domowego, jako swojego rodzaju alternatywa dla telewizora. Chociaż projektor multimedialny ogólnie posiada sporo ciekawych zalet, posiada też pewne wady, które mogą eliminować dany model z naszej listy. Jakie parametry i inne aspekty powinniśmy mieć na uwadze, kiedy podejmujemy się zakupu rzutnika?

Żywotność

Projektory nie należą do sprzętów, które zużywają się szybko i należy wymienić je na nowe, aczkolwiek zwykle zaopatrzone są w specjalną lampę, której żarówka może wypalić się po pewnym czasie. Jej awaria oznacza to, że zachodzi konieczność wymiany na nową, aczkolwiek w zależności od modelu, może wiązać się to z różnym kosztem. Istnieją starsze rzutniki, które zaoferują nam jedynie około 500 godzin działania żarówki, dlatego warto postawić na takie, w wypadku których producent zapewnia nam kilkadziesiąt tysięcy godzin bezproblemowego użytkowania sprzętu. Co ciekawe, w przeciwieństwie do telewizora, to i tak nie będzie bardzo dużo i koniec końców przychodzi czas, aby uporać się z wymianą tejże żarówki.

Technologia i rozdzielczość

Częściej niż na oferty projektorów, natykamy się zwykle na reklamy coraz to nowszych telewizorów, które oferują nam najnowsze technologie obrazu. Może być to FullHD, 4K, a nawet UHD. Przekątne ekrany telewizorów sięgają zwykle kilkudziesięciu cali, a zatem mimo czasami widocznej różnicy w jakości obrazu, nie jest ona w stanie przeszkadzać podczas seansu. W wypadku projektorów sprawa ta wygląda jednak nieco inaczej. Standardowe rzutniki nie oferują nam zbyt dużej rozdzielczości, a co z tym idzie, uzyskując kilkumetrowy obraz ten może finalnie okazać się nieostry, niewyraźny i bez szczegółów. Należy zatem sięgać po takie urządzenia, które gwarantują nam przynajmniej rozdzielczość FullHD. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że jakość wyświetlanego obrazu będzie pozostawiać wiele do życzenia.

Inne ważne aspekty

Projektory multimedialne uznaje się za sprzęty kompaktowe i mobilne. Warto zadbać o to, aby w zestawie znajdowała się walizka, która pozwoli na łatwy i bezpieczny transport urządzenia, czy to podczas przeprowadzki, czy też w jakimkolwiek innym przypadku. Dowiedzmy się, jakie możliwości posiada dany sprzęt w kwestii złączy. Najczęściej źródłem sygnału do projektora jest laptop, natomiast niektórzy chętnie podłączają do niego komputery stacjonarne, odtwarzacze DVD, a nawet konsole do gier. Zapytajmy sprzedawcę o to, czy w zestawie znajduje się specjalny ekran na stojaku, czy musimy dokupić go osobno. Nie posiadając go będziemy zmuszeni „rzucać” obraz projektora w inne miejsce. Poleca się białą bądź po prostu jasną ścianę o dużej powierzchni, aczkolwiek wiele zależy od tego, jakie możliwości aranżacyjne posiada nasze pomieszczenie. Niektóre modele projektorów znane są z tego, że dość szybko się przegrzewają, przy czym wydają dość głośny i charakterystyczny dźwięk. Dowiedzmy się, jak działa system chłodzący danego urządzenia, a także czy jego nadmierny hałas, nie będzie negatywnie wpływał na komfort użytkowania.