Odprawy celne – w jaki sposób może pomóc na profesjonalna agencja?

Mając na uwadze nieustannie rozwijający się transport międzynarodowy, usługi związane z tą branżą cieszą się coraz większą popularnością. Dla klientów najważniejsze jest, aby doświadczyli obsługi celnej najwyższej jakości, dlatego właśnie tak dużym zainteresowaniem mogą pochwalić się profesjonalne agencje celne.

Ścisła współpraca z agencją – co to oznacza wobec odprawy celnej?

Najlepiej, jeśli w pierwszej kolejności uda się nam trafić na taką firmę, która specjalizuje się w odprawach celnych. Istotne jest tutaj to, czy owe przedsiębiorstwo ma status AEO, a przy tym też w miarę atrakcyjne ceny.

Dla firmy istotne powinno być to, aby ich usługi były zbieżne z tym, jak wyglądają obecne wymagania rynkowe. Z uwagi właśnie na to, każda agencja powinna oferować pełną obsługę paczek, posiadać własny magazyn, a także reprezentować klienta wobec Urzędom Celnym. W wielu przypadkach, konieczne będzie też zainteresowanie się kwestiami dotyczącymi podatków celnych oraz akcyzy i taryfikacji. Nie może przy tym zabraknąć też sprawy kluczowej, czyli tranzytu.

W wypadku odprawy celnej, mamy do czynienia z procesem, przy którym konieczne jest zgromadzenie sporej ilości dokumentów. Dochodzi do pobrania cło oraz podatku. Tak samo import, jak i eksport do czas, kiedy dopełnić należy szeregu formalności dotyczących odprawy. Pamiętajmy, że zaniedbanie jakiejkolwiek sprawy, może poskutkować tym, że transport okaże się niemożliwy.

Proces odprawy celnej – czego tak naprawdę dotyczy?

W wypadku odprawy celnej nie można zapomnieć o żadnej czynności, ponieważ wszystkie one są obowiązkowe. Każda z nich dodatkowo, powinna być wykonana wedle ogólnie obowiązujących zasad. Towary muszą przejść kontrolę i zostać sprawdzone, aby proces był zgodny z prawem oraz międzynarodowymi umowami. Co więcej, chociaż czasami kontrolowana jest część towaru – bywa, że musi być to cały towar. Prawidłowy przebieg procedur sprawi, że możliwe będzie dalsze realizowanie transportu.