Szkodliwe substancje w świecach zapachowych

Każdy z nas zna świece zapachowe. Można zakupić je w wielu sklepach, drogeriach, stacjonarnie jak i przez Internet. Paleta zapachów jest bardzo bogata dzięki czemu każdy może znaleźć świecę zapachową idealną dla siebie, pasującą do gustu i upodobań. Świece pachowe kupujemy do domów, restauracji, do SPA. Wykorzystujemy w celach relaksacyjnych i po to, aby ozdobić wnętrze oraz stworzyć niepowtarzalny klimat. Niestety, należy zdawać sobie sprawę z tego, że świece zapachowe mogą zawierać szkodliwe substancje.

Szkodliwe substancje w świecach zapachowych – tak, ale nie we wszystkich

W większości świec zapachowych występują substancje szkodliwe, które wydzielają się podczas spalania. Występują one głównie w świecach wykonanych z wosku parafinowego. Jeżeli zapatrzymy się w naturalne świece zapachowe sojowe nie musimy obawiać się, że nam zaszkodzą – są one w pełni neutralne dla naszego zdrowia i dla środowiska.

Substancje szkodliwe

Podczas spalania parafiny wytwarzają się szkodliwe dla naszego zdrowia substancje – drażniące oraz rakotwórcze. Porównywane są one do tych substancji, które wytwarzają się podczas palenia papierosów. Są one niebezpieczne przede wszystkim dla osób starszych, osób cierpiących na choroby związane z układem oddechowym, małych dzieci. Warto jednak podkreślić w tym miejscu, że jednorazowe zapalenie takiej świecy nie powinna wyrządzić krzywdy. Problem pojawia się wtedy, gdy takich świec używamy bardzo często, kiedy  w naszym mieszkaniu, domu lub pomieszczeniu, w którym zapalamy świeczkę nie ma dobrej wentylacji.

A jakie to substancje szkodliwe? Przede wszystkim są to formaldehydy, benzeny, touleny oraz ftalany. Benzeny są niezwykle niebezpieczne. Przyczyniają się do rozwoju raka. Toluen z kolei powoduje zawroty głowy oraz problemy z koncentracją. Przy bardzo częstym zapalaniu świec zapachowych, substancja ta zaburza również funkcjonowanie układu oddechowego oraz odpornościowego. Badania wykazały również, że niekorzystnie wpływa na układ krwionośny.

Uwaga! Aby stosowanie zapachowych świec było dla nas względnie zdrowe, należy pomieszczenia wietrzyć i mieć sprawną wentylację. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, w którym pali się świeca zapachowa z wosku parafinowego, może być dla nas niebezpieczne!

Naturalne świece sojowe oraz z wosku pszczelego

Poleca się, aby zamiast konwencjonalnych świec zapachowych, kupować świece sojowe lub świece z wosku pszczelego. Są one znacznie zdrowsze i bezpieczniejsze. Nie wywołują skutków ubocznych i nie musimy martwić się o nasze zdrowie podczas ich stosowania. Minusem ich stosowania jest jedynie koszt – są one nieco droższe niż świece z wosku parafinowego. Jednak, nie ma tego złego… okazuje się bowiem, że np. naturalne świece sojowe mają niższą temperaturę spalania, świecy ubywa znacznie wolniej niż w przypadku świec parafinowych. Oznacza to, że starczają na znacznie dłuższy okres czasu!

Naturalna świeca zapachowa – idealny pomysł na prezent

Świeca zapachowa może być nie tylko dodatkiem w naszym domu, ale również świetnym pomysłem na prezent. Jeżeli wybierzmy zdrową świeczkę, która nie zagraża naszemu zdrowiu, jeżeli będzie pięknie pachnieć i ładnie się prezentować, z całą pewnością zrobimy komuś bardzo przyjemna niespodziankę. Będzie to również prezent, który z obdarowanym przetrwa długi czas – naturalne świece zapachowe, wykonane z wosku sojowego są znacznie wydajniejsze i palą się dużo dłużej niż klasyczne świece.

Profesjonalne firmy zajmujące się produkcja naturalnych produktów do ciała i do domu, takie jak Yope, zadbały o to, aby świece były pięknie zapakowane – z myślą o wszystkich, którzy będą chcieli podarować świecę w prezencie. Świece zdobione są różnymi motywami, pasującymi do zapachu lub motywami zwierzęcymi. Mają ciekawą kolorystykę. Umieszczone są w pojemniczku, który po wypaleniu się świecy, można z powodzeniem wykorzystać do czegoś innego!