Wybór żłobka – co powinniśmy sprawdzić zanim postawimy na konkretną placówkę?

Bardzo często zdarza się, że publiczne żłobki nie mają odpowiedniej ilości miejsc, aby wszyscy mogli skorzystać z ich oferty, a wtedy jesteśmy zmuszeni rozejrzeć sięga placówką prywatną. Istnieje pełno czynników, które są istotne i na pewno nie można wskazać jednego aspektu, który jest decydujący i można byłoby się wyłącznie o niego opierać. Rodzice mają obowiązek sprawdzić placówkę pod wieloma kątami. Istotna okazuje się być także rozmowa z pracownikami żłobka, aby przekonać się czy są to osoby godne zaufania.

Poszukując żłobek miasteczko Wilanów często będzie dla nas jedyną lokalizacją, która może nas interesować. Pamiętajmy jednak, aby nie kategoryzować tej kwestii jako najważniejszej, gdyż istnieją znacznie istotniejsze elementy dotyczące placówek żłobkowych. Najlepszy żłobek zagwarantuje naszemu dziecku specjalistyczną i ciepłą opiekę, a podczas rozmowy z dyrekcją, warto dopytać o kilka ważnych spraw.

Wykwalifikowana kadra

Dowiedzmy się, jakie doświadczenie oraz wykształcenie mają pracownicy, którzy będą zajmować się naszym dzieckiem. Mimo, że podczas adaptacji nie jest to aż tak istotne, kiedy dojdzie do wyzwań wychowawczych będzie to o wiele ważniejsze. Dotyczy do zarówno rozstania ze smoczkiem, ale też i nauki samodzielnego jedzenia. Wówczas praktyczna wiedza i doświadczenie będą wyjątkowo istotne.

Podejście do opieki…

Musimy dowiedzieć się, jak w danej placówce wygląda metodyka opieki oraz czy funkcjonuje tam system kar i nagród. Sprawdźmy, jakie metody wykorzystują opiekunowie, kiedy dochodzi do problematycznych sytuacji. Kiedy dochodzi np. do skrajnego wycofania, histerii, czy też agresji. Na pewno nie da się wyłonić jednego, doskonałego modelu zachować, jednak bardzo ważne, aby metody stosowane przez placówkę żłobkową, wpisywały się w nasze oczekiwania.

Specjalistyczne wsparcie dla dziecka

Dobrze, jeśli rekomendowany żłobek sięga po pomoc logopedy, pielęgniarki oraz psychologa. Być może będzie możliwe, abyśmy otrzymywali regularne raporty, które dotyczą rozwoju naszego dziecka. Wsparcie specjalistów jest dość ważne każdego dnia i nie dotyczy wyłącznie tych dzieci, które potrzebują specjalnych metod wychowawczych. Rozmowa z psychologiem pozwala na uniknięcie problemów, ale też odnalezienie rozwiązań.

Bezpieczeństwo

Musimy dowiedzieć się, czy w budynku żłobka funkcjonuje system monitoringu, a jeżeli tak, to w jakich jest pomieszczeniach. Sprawdźmy, czy osoby odbierające dzieci są weryfikowane. Istotne jest to, aby wejście do budynku było dobrze zabezpieczone, chociażby kodem lub przez domofon. Procedury są tutaj bardzo ważne, natomiast o wiele więcej znaczy to, jak wygląda to w praktyce, np. organizując próbę odbioru dziecka przez babcię, lub innego członka rodziny.

Dobrze przystosowana przestrzeń

Wymagamy, aby sale były przestronne i jasne. Sprawdźmy, czy sale są zmieniane podczas zajęć, czy też dzieci przebywają ciągle w jednej. Mimo tego, że nie wydaje się to być ważne, ma jednak dość spore znaczenie. Przebywanie w jednej sali, ma bardzo korzystny wpływ na początkową adaptację. Dodatkowo, dzieci nie będą korzystać z sal wspólnych z innymi grupami, a wtedy ryzyko przenoszenia chorób spada.

Kwestia higieny

Sprawdźmy, jakimi metodami dokonuje się dezynfekcji sal i innych wspólnych przestrzeni. Specjaliści są zdania, że jest to szczególnie ważna kwestia, a wyjątkowo często zaniedbywana przez właścicieli żłobków. Jest to aspekt, na który powinno kłaść się szczególny nacisk w czasie rozmowy z pracownikami żłobka.

Plac zabaw

Dobrze, jeśli żłobek posiada własny plac zabaw, ponieważ nie musi wówczas korzystać z innego. Najlepiej dobrze sprawdzić takie miejsce, jego podłoże, rodzaj zabawek, a także stan obecnych tam sprzętów. Zweryfikujmy, czy piaskownica zakrywana jest przez zwierzętami oraz czy plac posiada chociaż częściowe zacienienie. Zapytajmy, czy podopieczni są wyprowadzani na zewnątrz codziennie, ale też jakie czynności są dla nich organizowane, kiedy nie ma ładnej pogody. Dobrym rozwiązaniem będzie wówczas wywnętrza sala zabaw.