Status upoważnionego odbiorcy (AEO) – czym jest?

Jeśli zajmujesz się importem towarów spoza obszaru UE i chcesz usprawnić wszystkie czynności z tym związane możesz ubiegać się o uzyskanie statusu upoważnionego przedsiębiorcy. Jakie korzyści wynikają z jego posiadania? Jakie kroki podjąć, aby go uzyskać?

Jaki przedsiębiorca powinien zainteresować się statusem AEO?

O status AEO najczęściej ubiegają się firmy spedycyjne i transportowe. Wynika to w głównej mierze z formalności celnych, które bardzo częste na nich czekają. Jednak nie tylko oni powinni ubiegać się o status upoważnionego przedsiębiorcy. Korzyści znajdą również osoby zajmujące się produkcją towarów, które w późniejszym czasie są wysyłane za granicę. Właściwie o status AEO powinien ubiegać się każdy przedsiębiorca, dla którego import lub eksport towarów jest nieodłącznym elementem w firmie. Status ten daje pewność służbie celnej, że dana przesyłka jest bezpieczna, co w praktyce oznacza skrócenie wszelkiego rodzaju formalności, które mają miejsce w przypadku przedsiębiorcy, który nie posiada statusu. Wraz z AEO przedsiębiorca może liczyć nie tylko na uproszczenie czynności celnych. Inną zaletą jest świadomość bezpieczeństwa wysłanej lub dostarczanej do nas przesyłki.

Zalety statusu AEO

Jeśli zastanawiasz się, czy ubieganie się o status upoważnionego odbiorcy jest dla Ciebie dobrym pomysłem, koniecznie zapoznaj się z licznymi zaletami. Świadomość ich występowania z pewnością będzie niezwykle pomocna w podejmowaniu decyzji. Oprócz mniejszej kontroli przesyłek przez służbę celną możemy liczyć także na mniejszą liczbę kontroli dokumentów. Ogromną zaletą posiadania statusu AEO jest priorytetowe traktowanie przesyłek wysłanych przez przedsiębiorców, którzy dany status posiadają. Co najważniejsze, status upoważnionego odbiorcy przyznawany jest dożywotnio. Nie ma terminu, kiedy jego ważność zostanie utracona, co z pewnością dla wielu przedsiębiorców jest niezwykle ważne, ze względu na mniejszą liczbę formalności, związaną z ubieganiem się o jego uzyskanie.